Bilgisayarın Yavaşlama Nedenleri Ve Çözümleri

Bilgisayarın yavaşlama nedenleri ve çözümleri başlıklı bu yazı da, bilgisayar kullanıcılarının en fazla muzdarip olduğu konulardan birisi olan bilgisayar yavaşlığı nedenleri hakkında bilgiler verip, bu sorunlar karşısında kullanıcının neler yapabileceğine değindik.

Bilgisayarın Yavaşlama Nedenleri Ve Çözümleri

Çok sayıda program çalıştırmak

Yeni bir bilgisayar almış olsanız dahi bilgisayarınız önemli ölçüde yavaşlıyorsa, çalıştırdığınız program sayısına dikkat etmeniz gerekir. Aynı anda çok sayıda program çalıştırmak, bilgisayarın yavaşlamasındaki en önemli faktörler arasındadır.

Belki anlık olarak ihtiyacınız nedeniyle birden fazla program çalıştırmak zorunda kalıyor olsanız da, bazen unutulma sonucunda arka planda farklı programların çalışarak, bilgisayarı yavaşlattığı bilinmektedir. Unutmaya karşı bir önlem almak için arada sırada ya da bilgisayarınızın yavaşladığı anda, araç çubuğundan çalışan programlara göz atabilirsiniz.

Bilgisayarın yanlış kapatılması

Zaman içerisinde bilgisayarının yavaşlamasına neden olan kapatma şekli, burada önemli olan unsurlardan birisidir. Bilgisayarı başlat sekmesinde bulunan kapat butonuna basarak kapatmak yerine, kapama tuşuna basıp kapatmak ya da bilgisayarın fişini çekmek zaman içerisinde daha fazla yavaşlamaya neden olacaktır.

Bilgisayarın bu şekillerde kapatılması aynı zamanda program ve dosyaların daha düzensiz çalışmasına neden olarak, yine yavaşlığa sebep olmaktadır.

Bilgisayarın uzun süre çalışması

Bilgisayarın yavaşlama nedenleri ve çözümleri arasında dikkat çekmemiz gereken bir noktada, bilgisayarın uzun süre çalışmasıdır.

Bilgisayarın ısınması ya da programların çalışma düzeninin anlık olarak bozulması neticesinde, bilgisayarda yavaşlama görülmesi muhtemeldir. Bunun için bilgisayarınızı belirli aralıklarla yeniden başlatmanız ya da kapatıp, 10 dakika kadar dinlendikten sonra yeniden açmanız, buna bağlı olarak ortaya çıkabilecek yavaşlama sorunu ortadan kaldıracaktır.

Art niyetli yazılımlar

Bu yazılımların tamamı, bilgisayarınızı ele geçirme amacı taşımamaktadır. Farklı birçok amaçlarla, isteğiniz dışında bilgisayarınıza indirilmiş olabilir.

Böyle bir şeyi başınıza gelmeden engellemek için antivirüs programları kullanmanız ve tıkladığınız bağlantı adreslerine dikkat etmeniz, oldukça önemlidir. Önceden önlem almadığınız durumları da düşünerek, bilgisayarınızı çeşitli programlarla sıklıkla temizleyerek, kötü amaçlı yazılımlardan arındırmanız bu sorunun çözümünde faydalı olacaktır.

Gereksiz dosyaların bulunması

Farklı nedenlerle zaman içerisinde indirilen geçici ve gereksiz dosyaların bilgisayarda birikmesi, internet bağlantısı hızlı olmasına rağmen bilgisayar kullanımını önemli ölçüde yavaşlatmaktadır.

Bunu önlemenin en iyi yolu, bu dosyaları temizlemekte kullanılan farklı programları indirmek ya da bilgisayar sisteminden depolama kısmına gelerek, disk temizlemeyi aktifleştirerek bilgisayarda bulunan geçici dosyaları temizlemektir.

Program güncellemeleri

Başta Windows olmak üzere, bilgisayarınızda bulunan programların yeni güncellemelerine sahip olmak, bilgisayarın daha hızlı çalışmasına yardımcı olacaktır.

En güncel teknoloji haberleri için, takipte kalın.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

E-Posta Güvenliği Arttırmak İçin İpuçları

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478