Bedava Oyunlar Nasıl Para Kazanıyor?

Dünya genelinde oldukça ilgi gören oyunların önemli bir kısmının bedava oyunlar arasında olması, birçok oyuncunun aklına bedava oyunlar nasıl para kazanıyor? Sorusunu getirmektedir. Bu sorunun cevabını meraklı gözlerle arayanlar için, oyunpixel olarak biz de bir araştırma yazısı hazırladık.

Özellikle son yılların en popüler oyunları arasında yer alan Pokemon GO ile birlikte, bu sorunun cevabı daha fazla merak edilir hale geldi.

Bedava Oyunlar Nasıl Para Kazanıyor?

Aslında bu soruya verilecek temel cevap, birçoğumuzun karşılaştığı bir durumdur. Oyun içi ekonomisi, bedava oyun hizmeti sunan şirketlerin temel gelir kaynağını oluşturuyor. Birçok oyun içerisinde bazı nesneleri satın alıp daha hızlı ilerlemeye olanak tanıması, insanların oyuna kendini kaptırmasıyla devam ediyor. Özellikle bu oyunların oyun içindeki nesneleri alıp satmak ve takas etmek için izin vermesi de, oyun içi ekonomiyi canlandıran temel unsurlar oluyor.

Oyuncu oynamış olduğu oyunda ilerleyerek para kazanacağı için, ilerleyişini hızlandırmak adına bazı oyun içi unsurları satın almak isteyebilmektedir. Küçük tutarlar olarak gözükse de, yüzbinlerce oyuncusu bulunan bir oyun altyapısı için yekun olarak oldukça büyük tutarların elde edilmesi mümkün oluyor. Hatta milyonlarca oyuncusu bulunan oyunlar için, karşımıza çıkabilecek tutarların dudak uçuklatıcı cinsten olduğunu söylemek oldukça mümkün oluyor.

Oyun İçi Ekonomisi Nasıl Çalışır?

Bedava oyunlar nasıl para kazanıyor? Sorusuna cevap olarak, işin mantığından kısaca bahsettik. Peki, oyun içi ekonomisi nasıl çalışır? Bu sorunun da cevabını verecek olursak, şunlardan bahsedebiliriz.

Oyun için de bazı unsurlara ihtiyaç duyulması, satın alma pazarının ortaya çıkmasına neden oluyor. Değiş tokuş yöntemlerinde de, durum bundan farklı değil. Normal kutusunda alacağınız oyunlarda böyle bir Pazar mümkün değilken, internet üzerinden oynanacak online oyunlar bu pazarın tam merkezinde kalıyor.

Bu tip oyunlarda bir yandan oyun içerisinde para kazanmak mümkün olurken, diğer yandan ise ucu açık bir harcamaya dayanan bir Pazar mevcuttur. Özellikle iyi bir oyuncu psikolojisiyle oyuna devam edemeyenler için, büyük maddi kayıpların ortaya çıkması da söz konusu olabiliyor. Stratejik düşünerek bir oyuna devam edebilmek, en önemlisi olarak göze çarpıyor.

Doğru düşünüp hareket edemeyen ve hırs yapan oyuncu, oyun içi pazarında çok daha büyük paralar harcayabilmektedir.

Epic Games Bedava Oyun Oyna ! başlıklı yazımızda, Epic Games tarafından sunulan bedava oyunların hangileri olduğuna bakabilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Red Dead Redemption 2 Pc Çıkış Tarihi ve Fragmanı Yayınlandı

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478