Android’de gizliliği korumanın yolları

Android’de gizliliği korumanın yolları Android’te gizliliği korumanın yolları başlıklı bu yazımızda, Android cihazlarda kişisel gizliliğinizi nasıl koruyacağınız hakkında, birtakım ipuçları sunduk. Tavsiyelerimize dikkat etmeniz halinde Android cihazlarınızda, gizliliğinizi önemli ölçüde koruyabilirsiniz.

Android’de gizliliği korumanın yolları

Ekran kilidi kullanmak

Android’de gizliliği korumanın yolları arasında en temel olarak yapacağınız basit bir işlem, ekran kilidi kullanılmasıdır. Cihazınıza ve içeriğindeki bilgilere istemediğiniz kişilerin erişmesini engellemek için, ekran kilidi kullanmanız hayati öneme sahiptir.

Telefonunuzun markasına göre ayarlar ya da güvenlik menüsünden ekran kilidi seçeneğini seçerek, kendinize bir ekran kilidi belirleyebilirsiniz. Ekran kilidinin desen ya da şifre şeklinde belirlenmesine imkan veren cihazlar, gizliliğinizin korunması adına ilk adımı atmanızı sağlamaktadır. Seçeceğiniz ekran kilidini ya da şifrenin kolay tahmin edilemeyecek olmasına dikkat etmekte, ayrı bir önem taşımaktadır.

Telefonu şifreleyin

yine ayarlar kısmında güvenlik sekmesine tıkladıktan sonra aygıtı şifrele seçeneğini seçerek, telefonunuzu şifreleyebilirsiniz. Bu sayede kilit açılana kadar, cihazınızdaki verilere ulaşılması imkansız hale gelir. Özellikle telefonun çalınması ya da kaybolması gibi durumlarda bilgilerinizi korumak için, oldukça güvenilir bir yöntemdir.

Cihaz konumunu devre dışı bırakın

güvenlik için yapabileceğiniz işlemlerden biriside, cihazınızın konum bilgisini devre dışı bırakmaktır. Özellikle arama motoru haritaları tarafından cihazın hareketinin rahat bir şekilde gözlendiğini söyleyebiliriz.

Eğer ki konum bilgilerinizin açık olması için herhangi bir nedeniniz yoksa, tüm cihazlarda yine ayarlar kısmından konum sekmesine tıklayarak, bu özelliği kapatabilir ya da değiştirebilirsiniz.

Reklam ayarlarını değiştirin

Alacağınız ücretsiz hizmetlerin, reklamsız ayakta kalması pek mümkün değildir. Bu nedenle ücretsiz uygulamalarda sıklıkla karşılaştığımız reklamlar, bazı durumlarda güvenlik açıklarına sebep olabilmektedir.

Android telefonunuzda Google ayarları bölümünden reklamlar sekmesine girerek, ilgi alanına dayalı reklamları kapatarak, gizliliğinizi biraz daha koruyabilirsiniz.

Play Store dışında başka platform kullanmayın

herhangi bir uygulama ya da konu hakkında bilgi aradığımızda, girmiş olduğumuz Web siteleri, ilgili uygulamanın olduğunu söyleyerek sizi farklı yerlere yönlendirebilir.

Bu nedenle Android’de gizliliği korumanın yolları arasında, indireceğiniz uygulamaları sadece Google Play üzerinden indirmeniz daha sağlıklı olacaktır. Google uygulama mağazasından indireceğiniz uygulamanın, toplam indirilme sayısı, beğeni sayısı ve yorum sayısı gibi farklı şeylere bakarak, insanlar arasında ne kadar popüler bir uygulama olduğunu anlayabilirsiniz.

Yani bu durum Google Play içinde olsanız dahi ekstra bir güvenlik almanızı sağlar. Özellikle yüksek indirilme sayısına sahip uygulamalar, aradığınız uygulamanın orijinal halidir.

Teknoloji ve oyun bilgileri için, takipte kalın.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

  • StevMete11 ay önce
  • Android gizlilik konusu fazlasıyla tartışılır çünkü apple ürünlerindeki gibi gizlilik yok

  • Precio Prestamos Personales11 ay önce
  • hepsini denedim güzel oldu

  • StevMete11 ay önce
  • android telefon değiştirme zamanı geldi

  • StevMete11 ay önce
  • iOs gibi gizleme yöntemleri olsa iyiymiş apple bu konuda bayağı iyi

Sıradaki içerik:

Uygun fiyata telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478