Akıllı Telefonlarınızı Şarj Ederken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Akıllı telefonlarımızı yanımızdan ayırmamaya başladığımızdan beri en çok yaşadığımız sorunların başında “şarjın çabuk bitmesi” geliyor.

Telefonlarımızı şarj ederken pil ömrünü uzatmak için dikkat edebileceğimiz bazı noktalar var.

Peki, akıllı telefonunuzu şarj ederken yaptığınız yanlışları biliyor musunuz? Bugün sizlere, telefonu şarj ederken yapılan yanlışları ve bazı ipuçlarını paylaşacağız.

Şarj ederken dikkat etmeniz gereken bazı önemli bilgileri bir araya getirdik.

Akıllı Telefon Nasıl Şarj Edilir?

Hazırsanız başlayalım:

– Telefonunuzun şarjını %25’in üstünde şarj etmeye çalışın

Telefonunuzu şarj etmek için %25’in altına düşmesini beklemeyin. %25’in altından %100’e şarj etmek bataryanın kapasitesini düşürerek kullanım ömrünü kısaltır.

– Şarj seviyesini %45 ile %75 arasında tutun

Akıllı telefonlarınızın şarjını genelde %75 ile %45 arasında tutmaya özen gösterin. Bunun bir üst modu da var, ancak bu günlük kullanımda daha ideal olanı

– Telefonu asla tamamen şarj etmeyin

Telefonunuzun pilini %25’lik bir şarjdan %100’e şarj etmek kapasiteye ve kullanım ömrüne zarar verecektir. Aslında, herhangi bir miktardan %100’e şarj etmek bataryaya zarar veriyor.

– Geceleri uyurken telefonu şarj etmeyin

Geceleri telefonu şarja bırakmak, bir telefonun pil ömrünü önemli ölçüde azaltacaktır.

– Pili şarj ederken akıllı telefonu kılıfın içerisinden çıkartın

Telefonlarımızın arka kısımlarında bulunan piller, özellikle silikon kılıfların içerisinde epey ısınabiliyor. Pilinizin sürekli çok ısınmasına, dolayısıyla da ömrünü daha kısa sürede tüketmesine sebep oluyor.

– Akıllı telefonunuzu girişine uygun her şarj cihazında şarj etmek

Akıllı telefonunuzu onun için özel üretilmiş orijinal şarj aletiyle doldurmaya kesinlikle özen göstermelisiniz. Telefonunuzla uyumlu görünen farklı model şarj aletleri ve yan sanayi cihazlar sadece pilinizin ömrünü tüketmekle kalmıyor, aynı zamanda çok düşük ihtimal de olsa pilinizin yanmasına sebep olabiliyor.

– Yüksek sistem gücü gerektiren uygulamaları kullanırken telefonu şarjda tutmak

Şarj esnasında kendi kendine ısınan akıllı telefonunuz, sistemi zorlayan uygulamalar çalıştığı takdirde daha da fazla ısınıyor. Oluşan ısı ise pilinizi adeta kanser ediyor.

– Ne olduğu belirsiz Powerbank cihazlar ile şarj etmek

Ne olduğu belirsiz powerbank’lerinin kullanılması hem pil ömrünüzü olumsuz etkileyecek hem de çok küçük bir ihtimal olsa da sizi yaralanma riski altında bırakacaktır.

– Telefonu şarj ederken uçak moduna almak yerine telefonu tamamen kapatın

Uçak moduna alma yerine telefonu direkt kapamanız daha işlevsel olur. Hem güç tüketimi ciddi azalır hem de batarya daha az ısınacağından pil ömrü biraz daha uzar.

– Kopuk veya hasarlı USB kablosu ile şarj etmekten kaçının.

Akımda dalgalar olması telefona zarar var verebilir. Yeni bir USB kablosu almamak belki de bir telefonu kaybetmeye neden olacaktır. Kaliteli olmak koşula herhangi bir model USB kablosu alabilirsiniz.

– Pile yardımcı olduğu iddia edilen uygulamalara dikkat edin

Ücretsiz pil izleme uygulamaları, performansını izlemek için faydalı olabilir, ancak bu noktada uygulamaların da önemi büyük. Özellikle bilinmeyen kaynaklar tarafından geliştirilen uygulamalar, pili zorladığı gibi telefona da reklam indirebilir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Hitman: Absolution, GOG’da Ücretsiz Oldu

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478